Bezpieczeństwo monterów to również bezpieczeństwo całej inwestycji i jej domowników.



By
Safety Logistics
29 listopad 22
0
comment

Wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii w naszym kraju rośnie również ilość firm oferujących montaż instalacji fotowoltaicznych. Zwykle jednak, kierują się one chęcią jak największego zysku, nie zwracając uwagi na bezpieczeństwo swoich pracowników – monterów, bezpieczeństwo inwestycji jak i samego inwestora a także bezpieczeństwo dalszej eksploatacji instalacji.

Pierwszym i podstawowym elementem na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze firmy monterskiej jest jej podejście do pracy. Odpowiedzialność monterów ma wpływ nie tylko na ich bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy (tj. zakładanie odpowiednich kasków przeznaczonych do prac wysokościowych, praca na uprzężach oraz atestowanych sprzętach elektrycznych jak i rusztowaniach, odpowiednie przeszkolenie BHP), ale również bezpieczeństwo całego obiektu i jego domowników. Miejsce inwestycji powinno być dokładnie oznaczone tablicami informacyjnymi i wydzielone poprzez zastosowanie taśm wygrodzeniowych. Należy również sprawdzić czy ekipy monterskie posiadają odpowiednie kwalifikacje do realizacji powierzonej pracy. Uprawnienia do wykonywania instalacji to m.in. świadectwo kwalifikacyjne uprawiające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci, a także certyfikat potwierdzający kwalifikacje do instalowania odnawialnych źródeł energii. Warto mieć to na uwadze podpisując umowę z instalatorem czy on sam lub jego pracownicy posiadają powyższe uprawnienia.

Kolejnym elementem jest system montażu instalacji fotowoltaicznej. Mimo, że konstrukcje fotowoltaiczne nie są najcięższymi elementami są narażone na różnego rodzaju warunki atmosferyczne jak wiatr czy śnieg, dlatego bardzo ważna jest ich jakość. Wykonawcy nie zawsze jednak biorą to pod uwagę, a ich kluczowym elementem w doborze systemu montażu jest szybkość, łatwość i niskie koszty. Tutaj jednak nie powinno być kompromisów, haki mocowane do łat, które nie są elementem konstrukcyjnym nie powinny być głównym elementem mocującym, przy dłuższym użytkowaniu są bardzo niebezpieczne, mało stabilne i nie są w stanie utrzymać ciężaru całej instalacji na dachu. Jednak w porównaniu do haków dokrokwiowych są tańsze oraz szybsze w montażu. Oczywiście stosowanie ich nie jest kompletnie zabronione, ale powinno być ograniczone do minimum. Haki mocowane do krokwi czyli pionowych elementów konstrukcji dachu to jedyny słuszny wybór. Gwarantują one odpowiednią wytrzymałość na długie lata eksploatacji, są bardzo trwałym elementem łączącym szyny, na których opierają się moduły fotowoltaiczne z konstrukcją dachu.

Istotny jest również montaż haków do krokwi. Powinien on rozpocząć się od nawiercenia otworów tzw. gniazd a dopiero po tym połączeniu poprzez śrubę haka z krowią. Ma to na celu nie dopuszczenie do pęknięcia krokwi a co za tym idzie osłabienia konstrukcji całego dachu i spowodowania zagrożenia budowlanego. Oczywiście wymaga to od monterów więcej czasu, staranności, dokładniejszych wyliczeń, jednak warto skupić się na tych najprostszych czynnościach i zadbać o trwałość instalacji i montaż zgodny ze sztuką ponieważ tylko tak możemy zachować gwarancję producenta na dany montaż.

Nie to, jak długo firma działa na rynku branżowym oraz jej wielkość świadczy o profesjonalizmie pracy, a to jak na co dzień podchodzi do zagadnienia bezpieczeństwa swojego jak i inwestorów. Niestety badania wskazują, że największa liczba wypadków odnotowywana jest wśród osób doświadczonych, które popadają w rutynę i zbyt dużą pewność siebie. Dbajmy o siebie, o powierzone nam często ciężko zapracowane oszczędności inwestorów, jak i o bezpieczeństwo domowników.